Skip to content Skip to footer

Zawiesia łańcuchowe

Zawiesie to urządzenie, które znajduje się głownie w takich maszynach, jak na przykład: ciągnik, suwnica czy dźwig. Powinno być one wykonane z wysokiej jakości materiałów, które będą nie tylko solidne, ale również trwałe – jest to naprawdę niesamowicie ważne.

Rodzaje zawiesi

W wielu przypadkach można zauważyć, że zawiesie nie jest integralnym elementem maszyn, jest ono bowiem tylko zawieszane obok. Aby wybudować zawiesie potrzeba przeróżnych materiałów, które będą charakteryzować się solidną jakością. Najczęściej stosuje się ogniwa zbiorcze. To właśnie do nich przymocowuje się pozostałe elementy, takie jak na przykład cięgna.

W dzisiejszych czasach wyróżnić można wiele rodzajów zawiesia. Popularne są te, które stosuje się w ogólnym przeznaczeniu. Łańcuchowe zawiesia mają długość regularną lub stałą. Wszystko zależy od danego produktu. Takie zawiesia dzielą się na: jedno-cięgnowe, cztero-ciegnowe, jedno-pętlowe, o obwodzie zamkniętym oraz z hakiem lub ogniwem. Jak widać – opcji jest naprawdę sporo.

Zawiesia łańcuchowe

Budowa zawiesia łańcuchowego jest dość skomplikowana. Właśnie dlatego musi być przeprowadzona przez osoby, które cechują się sporym doświadczeniem i profesjonalnym podejściem do swojej pracy. Na początku należy sprawdzić nie tylko konstrukcję, ale również materiał oraz obróbkę termiczną. Każdy rozmiar części musi być zbadany w odpowiedni sposób. Specjalista powinien również ocenić czy łańcuch posiada wymagane właściwości mechaniczne – jest to naprawdę niezwykle ważne.

Badanie odkształcenia powinno być wykonane na wczesnym etapie budowy zawiesia. Wymiary urządzenia nie powinny przekraczać tych wymiarów, które były na samym początku. Statyczna próba rozciągania także ma duże znaczenie na etapie badania całego sprzętu.

Zalety zawiesi łańcuchowych

Odpowiednie zawiesia łańcuchowe będą cechowały się głównie wysoką jakością. Testy w fazie produkcyjnej muszą być wykonane przynajmniej kilka razy – jest to naprawdę bardzo ważne, ponieważ warto upewnić się, czy wszystko działa dobrze.

Podczas produkcji wykonuje się przeróżne badania. Sprawdza się siłę sprzętu oraz to czy zawiesie się wygina. Ważne jest to, aby było ono stabilne. Podczas produkcji łańcuchów i ogniw zbiorczych pobierane są na szczęście różne próbki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho