Skip to content Skip to footer

Sposoby na szpecące rury

Nie brak inspiracji, czasem nawet bardzo twórczych, jak ukryć szpecące rury od instalacji grzewczych i sanitarnych w naszych mieszkaniach. Okazuje się, że można wykorzystać jest do zmontowania regałów na książki, oryginalnych kwietników, a nawet nowoczesnego oświetlenia. Potrzebna tylko do tego głowa pełna pomysłów.

Gdy jednak pomysłów brak

Zielony kwietnik z rur to z pewnością ciekawy i niepowtarzalny pomysł. Czasami jednak rur chcemy pozbyć się całkowicie, a zyskać gładką, prostą ścianę. Może nie każdy też lubi rośliny i książki na ścianach. Chętniej widzi je, np. na parapetach lub, jeśli chodzi o książki, w zamkniętych gablotach. Najprostszym sposobem jest również pomalowanie lub oklejenie rur farbą lub tapetą w tym samym kolorze co ściana. Zleją się wtedy z tłem i na pewno nie będą się tak rzucać w oczy.

Brak twórczych pomysłów najpewniej zaprowadzi nas do najbliższego sklepu budowlanego, w którym zakupimy gotowe maskownice do rur. Zabudowa rur w ten sposób to dość prosta i łatwa sprawa. Gotowe maskownice mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów: plastiku, drewna, akrylu, metalu lub fornirowanych płyt MDF. Szeroki wybór materiałów pozwala na dopasowanie maskownicy do wnętrza mieszkania, by było ciekawie i estetycznie.

Jeśli lubimy sami pomajsterkować

Zabudowę rur możemy własnoręcznie zmontować z dowolnych materiałów. Wycięcie ich w odpowiednich wymiarach i estetyczne ich zamontowanie, to dla niektórych nic trudnego. Osłonę można wykonać z płyty kartonowo-gipsowej, PCV, poliwęglanu, bambusa, a nawet kartonu. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji i umiejętności. Zabudowa rur z poliwęglanu na pewno będzie prostsza niż płyta gipsowa.

Własnoręczna zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych jest nieco bardziej skomplikowana. Trzeba również pamiętać, że gdy elementy sanitarno-grzewcze, które chcemy zamaskować, znajdują się w łazience, należy użyć wodoszczelnych płyt gipsowych, tzw. zielonych. Rozwiąże to problemy z wilgocią.

Gdy przeprowadzamy gruntowny remont

Fachowiec od wykończeniówki w naszym mieszkaniu to najlepsza okazja do tego, by zabudowa rur odbyła się solidnie i kompleksowo. Równanie ścian przy pomocy płyt gipsowych daje gładkie i proste ściny. Na tym etapie prac może on również zabudować rury i sprawić, że nie będą one w ogóle widoczne.

Aby podczas awarii uniknąć niszczenia naszych pięknych, gładkich ścian, obudowy gipsowe rur najlepiej wyposażyć w specjalne otwory, np. w formie drzwiczek, które pozwolą w łatwy sposób dostać się do instalacji, gdy zajdzie taka potrzeba.