Skip to content Skip to footer

Własnoręcznie wykonany pomiar drzwi wewnętrznych

Jeśli zajdzie potrzeba samodzielnego pomiaru drzwi wewnętrznych, trzeba się do tego przygotować, by wiedzieć, które z wymiarów są istotne. Właściwie zdjęte wymiary drzwi wewnętrznych dają gwarancję otrzymania zamówionych produktów zgodnych z potrzebami i projektem. Mierzenie należy przeprowadzić tak dokładnie, jak to możliwe.

Jeśli drzwi będą montowane po postawieniu ścian rozdzielających pomieszczenia, do określenia wymiarów drzwi wewnętrznych trzeba ustalić trzy wartości otworu budowlanego. Jeśli wymiana drzwi nastąpiła z powodu remontu. Można łatwo uzyskać wszystkie potrzebne wymiary z egzemplarza, który został zdemontowany.

Pierwszy z ważnych wymiarów – szerokość

Należy zmierzyć odległość między ścianami w najwęższym miejscu otworu. Jeśli ściana się zwęża, konieczne jest zmierzenie prześwitu w kilku położeniach, tak by określić miejsce o najmniejszej wartości. Przy okazji można poziomicą zbadać położenie płaszczyzny ściany. W tym czasie można jeszcze dokonać korekty na wadliwie ułożonych elementach ściany i skorygować wymiary drzwi wewnętrznych.

Bardzo pomysłowym rozwiązaniem jest zastosowanie do pomiarów najwęższego miejsca dwóch listewek, których wymiary sięgają maksymalnie dwóch trzecich szerokości wnęki dla drzwi. Rozsuwając listwy od ściany do ściany łatwo znaleźć najmniejszą szerokość.

Drugi istotny wymiar – wysokość

Wymiary drzwi wewnętrznych wysokości zdejmuje się od nadproża, które powinno być położone idealnie poziomo. Element ściany znajdujący się nad drzwiami jest niezwykle istotny, ponieważ przenosi znaczne obciążenia. Trzeba tego dopilnować w fazie konstruowania szalunku nadproża. Wymiar wysokości podaje się do miejsca posadowienia ościeżnicy. Wymiar ościeża na wysokość może się różnić od wysokości skrzydła.

Kolejny wymiar, który ma znaczenie – głębokość

Głębokość lub grubość ościeżnicy ograniczona jest wymiarem ściany i ma znaczenie szczególnie w wypadku zastosowania ościeżnicy skrzynkowej, obejmującej konstrukcją całą ścianę. Przy tradycyjnej budowie ościeża, jego głębokość może być mniejsza lub równać się temu wymiarowi.

Wszystkie podane wartości wymiarów drzwi wewnętrznych posłużą do zaprojektowania i wykonania dopasowanych egzemplarzy.

Konfrontacja z gotowym wyrobem

Uzyskane w pomiarach wartości trzeba zachować do sprawdzenia z gotowym wyrobem, kiedy dojdzie do odbioru zamówionych części. Posłużą jako podstawa do pomiarów kontrolnych.

Jeśli okaże się, że drzwi są o kilka lub kilkanaście milimetrów za duże, pozostanie poszerzyć otwór drzwiowy tak, by zmieściły się bez oporów.