Skip to content Skip to footer

Charakterystyka okien przesuwnych

Okna przesuwne to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań przy wyjściach balkonowych. W oknach przesuwnych skrzydła można przesuwać w płaszczyznach równoległych do siebie. To rozwiązanie nie tylko bardzo estetyczne, ale i niezwykle praktyczne w użytkowaniu.

Charakterystyka okien przesuwnych

Okna przesuwne na całym świecie cieszą się coraz większą popularnością (i to już nie tylko w krajach charakteryzujących się cieplejszym klimatem). Są estetyczne i bardzo praktyczne, zdecydowanie bardziej funkcjonalne od wielu klasycznych rozwiązań. Tego rodzaju konstrukcje charakteryzują się przede wszystkim:
– bardzo dużą prostotą przesuwu skrzydeł (należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku tego systemu nie ma możliwości uchyłu);
– zastosowaniem uszczelek szczotkowych, które umieszczane są przede wszystkim w miejscu styku skrzydeł z ościeżnicą oraz w miejscach oddzielających od siebie poszczególne skrzydła;
-dość ograniczoną gamą szerokości pakietów szybowych (co jednak w żaden sposób nie przekłada się na zmniejszony komfort ich użytkowania czy estetykę).

Oczywiście w przypadku okien przesuwnych, podobnie jak i w pozostałych bardziej klasycznych rozwiązaniach uszczelnienie jest niezwykle istotne. W tym przypadku stosowane są uszczelki szczotkowe, które są zdecydowanie najlepszym wyborem w przypadku stosunkowo dużych, przeszklonych powierzchni. Co istotne, przesuwne okna po otwarciu nie zajmują zbyt wiele przestrzeni, dlatego też jest to rozwiązanie które sprawdzi się doskonale nawet w przypadku stosunkowo niewielkich pomieszczeń.

Czym powinny się charakteryzować dobre przesuwne okna?

W przypadku doboru okien przesuwnych należy kierować się bardzo podobnymi parametrami, jak w przypadku zdecydowanie bardziej klasycznych rozwiązań. Najbardziej istotna jest przede wszystkim ich termoizolacyjność. Im ma ona większy współczynnik, tym ryzyko utraty ciepła jest mniejsze (co pozwala na znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania).

Nie bez znaczenie jest także dźwiękoszczelność okien. To parametry szczególnie istotny w przypadku budynków znajdujących się w mieście bądź na gęsto zabudowanych terenach podmiejskich. Obecnie istnieje wiele metod zwiększenia dźwiękoszczelności okien, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dopasować je to okoliczności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm