Skip to content Skip to footer

Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne na stałe weszły w krajobraz polskich miast i miasteczek. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było ciekawostką, wykorzystywaną głównie przez naukowców, a także w zakresie technologii kosmicznych, teraz jest codziennym elementem polskiego krajobrazu. Popularyzacja tego typu urządzeń stała się faktem. Niemałą rolę odegrały tutaj fundusze europejskie, które w bardzo szerokim zakresie dofinansowują montaż takich instalacji.

Co z tą fotowoltaiką?

Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną jest coraz większą bolączką rządzących Polską. Nie powinno więc nikogo dziwić, że perspektywa wsparcia krajowej produkcji energii poprzez instalacje prosumenckie, do jakich zaliczane są panele fotowoltaiczne, spotkało się z aprobatą i wsparciem kręgów decyzyjnych w naszym kraju.

Każdy posiadacz paneli fotowoltaicznych ma bowiem zapewnione odkupienie przez zakład energetyczny wyprodukowanej przy wykorzystaniu paneli energii elektrycznej. A ilości te nie są wbrew pozorom małe, bowiem odpowiednio zaprojektowany, wykorzystujący systemy mocowania paneli fotowoltaicznych, zestaw takich urządzeń jest nawet w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego na prąd elektryczny.

Technika jednym warunkiem, solidne mocowanie drugim

Firm zajmujących się instalacją ogniw fotowoltaicznych, funkcjonujących na rodzimym rynku, jest bardzo wiele. Konkurują między sobą przede wszystkim ceną oraz jakością i solidnością montażu instalacji. Choć zwykle dla nabywców decydujące znaczenie ma ta pierwsza cecha, to jednakże warto zwracać uwagę także na ten drugi element.

Solidny montaż, wykorzystujący systemy mocowania paneli fotowoltaicznych, to bowiem podstawa sukcesu przedsięwzięcia związanego z prosumencką produkcją energii elektrycznej. Bez tego można zaliczyć spektakularne niepowodzenie i to dość niebezpieczne dla otoczenia.

Na dachu i na ścianie

Zwykle systemy mocowania paneli fotowoltaicznych przewidziane są do zamontowania ogniw na dachu budynku. Warto jednakże pamiętać, że istnieje możliwość montażu paneli także na ścianie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dobrze nasłonecznionych, dużych ścian szczytowych, zorientowanych w kierunku południa.

Firmy montażowe korzystają najczęściej ze sprawdzonych i uznanych systemów mocowania paneli fotowoltaicznych, jednakże także i ta branża nie jest wolna od partaczy, chcących zaoszczędzić grosze na naiwności i niewiedzy klientów, kosztem kiepskiej jakości montażu. Należy takie podmioty omijać szerokim łukiem, a przed ostatecznym wyborem wykonawcy zasięgnąć opinii w internecie lub wśród znajomych, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy