Skip to content Skip to footer

Uniwersalne chwytaki do rur – co trzeba o nich wiedzieć?

Od prawidłowego i precyzyjnego mocowania rur bardzo często zależy sprawność i bezpieczeństwo działania całej instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. Montaż poszczególnych elementów ułatwi porządny chwytak do rur.

Jak dobrać prawidłowy chwytak?

Aby wybrać odpowiedni chwytak do rur w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na średnicę. Producenci oferują uchwyty, które dopasowane są rozmiarami do konkretnych rur, dzięki czemu można je umiejętnie dopasować do każdej instalacji. Jeżeli chwytak będzie zbyt luźny to niestety rura będzie się poruszać podczas transportu przez co może dojść do jej uszkodzenia. Problemem jest również mocno zaciśnięta obejma, która niestety może odkształcić rury wykonane z niskiej jakości materiałów.

Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby pamiętać o kompensacji. Jak powszechnie wiadomo rury pod wpływem niektórych substancji mogą się skurczyć albo rozszerzyć.

Cenne wskazówki przy korzystaniu z chwytaków

Jeżeli zamierzamy poprowadzić rurę przez długie pomieszczenie to pamiętać należy o tym, aby chwytaki rozłożyć równomiernie. W tym konkretnym zadaniu przydadzą się specjalne zestawy, w których znajduje się kilkanaście identycznych chwytaków. Jeżeli chwytaki do rur będą o tej samej średnicy to zdecydowanie łatwiej będzie unieruchomić instalację nawet na bardzo długim odcinku.

Najtrudniejszym zadaniem jest podwieszenie rur bezpośrednio pod sufitem. Przy tego typu pracach najlepiej sprawdzą się obejmy, które można umieścić za pomocą zwykłych kołków. Dobrym pomysłem jest również zakupienie podpórek, które doskonale sprawdzą się w przypadku ciężkich rur.

Jakie wybrać chwytaki do rur pp i rur metalowych?

Chwytaki do rur pp powinny być wykonane z tego samego tworzywa. Dobrym wyborem są także klasyczne chwytaki miedziane. Chwytaki wykonane z wymienionych materiałów wyróżniają się dużą odpornością na działanie wyższych temperatur. Nie można zapominać również o tym, że są one bardzo trwałe i estetyczne.

Chwytaki metalowe jak łatwo się domyślić przeznaczone są do montażu instalacji o dużej masie. Osoby, które instalują rury stalowe powinny sięgnąć właśnie po metalowe chwytaki do rur. Dobrym pomysłem jest także dokupienie specjalnej warstwy izolującej, która doskonale wygłusza instalację i co najważniejsze zapobiega ocieraniu się twardych materiałów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.