Skip to content Skip to footer

Mieszkanie w stylu retro

Wykończenie mieszkania czy domu jest czasochłonne i czasem może być problematyczne. Szczególnie jeśli chce się wybrać jak najbardziej ergonomiczne rozwiązania, a jednocześnie zachować harmonijny wygląd w jednym stylu. Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się pomieszczenia wykończone w stylu retro, które odwołują się do wzorców z czasów PRL.

Elementy wykończenia wnętrz z czasów PRL

Wiele osób nie tęskni za czasami PRL. Szczególnie za niezbyt ładnymi mieszkaniami, topornymi meblami, kolejkami i ogólnym brakiem towarów. Nie można jednak zarzucić ludziom żyjącym w tamtych czasach braków w kreatywności. Każdy radził sobie jak umiał, stąd też wnętrza były często uroczą zbieraniną różnych bibelotów. Teoretycznie żaden element nie pasował do drugiego, ale razem wyglądały całkiem harmonijnie. Aktualni dekoratorzy wnętrz próbują odtworzyć ten styl z wykorzystaniem zarówno nowych elementów, jak i tych oryginalnych. W końcu w wielu mieszkaniach można jeszcze znaleźć klasyczną meblościankę na wysoki połysk czy szklaną figurkę w kształcie kury. Nie wspominając o nieśmiertelnych serwisach umieszczonych za szybą witryny. Elementy meblowe, żyrandole często są pozyskiwane z drugiej ręki, jednak wykończenie wnętrz w duchu epoki musi być wykonane od nowa. Panele sufitowe w formie kasetonów, drewniana boazeria, kwadratowe kafelki – to jedne z wielu możliwości wykończenia wnętrza w stylu retro.

Unowocześnione wnętrza z duchem minionej epoki

Jednak wnętrza wykończone w sposób współczesny mają zupełnie inny standard. Ściany są proste i idealnie gładkie – podłogi pokrywają parkiety czy płytki o wysokiej klasie. Również boazeria coraz częściej jest elementem wykończenia, a nie pokrywa całego pokoju od podłogi aż do sufitu. Panele sufitowe mają inne wzory i są dużo wytrzymalsze. Wszystko to sprawia, że mieszkanie ma ducha minionej epoki, jednak jest wygodne i funkcjonalne. Warto wykończyć mieszkanie w sposób, który podoba się lokatorom, jednak nie należy zapominać o tym, że to nie muzeum i pełni ono głównie funkcję mieszkalną.