Skip to content Skip to footer

Jak urządzić rustykalną jadalnię

Marzy Ci się rustykalna jadalnia, niczym ze wspomnień z wakacji spędzanych u babci na wsi? Sielska atmosfera i ludowe motywy, które wprowadza styl rustykalny, ożywiają i rozweselają każde wnętrze. Jak urządzić rustykalną jadalnię, jakich materiałów użyć, a jakich unikać? Jakie kolory i ozdoby będą pasować do rustykalnych mebli jadalnianych?

Stół i krzesło do jadalni

Najważniejszymi meblami w jadalni są bez wątpienia stół i krzesła. Do wnętrza w stylu rustykalnym najlepiej wybrać takie zrobione z naturalnego, litego drewna, wykończone albo bezbarwnym olejem, albo woskiem, również o naturalnym kolorze. Sprawdzą się także stół i krzesła jadalniane pomalowane na biało, jednak powinniśmy unikać intensywnych lub ciemnych kolorów, chyba, że będzie to efektem naturalnego ciemnienia drewna.

W antykwariatach lub na targach staroci można znaleźć stół i krzesła jadalniane rzeźbione w stylu ludowym, ale sprawdzą się również proste, klasyczne formy, znajdujące się w ofertach sieciowych sklepów z meblami. Oprócz stołu i krzeseł do jadalni efektownym i praktycznym meblem w stylu rustykalnym jest kredens. W oszklonych szafkach pomieści się malowana w kwiaty porcelana, a sam kredens może być ozdobiony motywami ludowymi.

Kolory i dodatki

Dawniej w wiejskich domach ściany były najczęściej białe lub niebieskie, ozdobione malowanymi motywami kwiatowymi. W jadalni w stylu rustykalnym powinniśmy zachować jasną kolorystykę, a zamiast malowideł na ścianach, można powiesić obrazy, makatki czy ozdoby z makramy. Istotnym elementem stylu rustykalnego jest rękodzieło, więc wszystkie ręcznie dziergane czy haftowane serwetki idealnie się wpasują. Odpowiednimi dodatkami będą również sezonowe ozdoby zaczerpnięte wprost z natury – kwiaty, jesienne liście czy jemioła.

Tekstylia do jadalni w stylu rustykalnym, takie jak obrusy i zasłony, powinny być wykonane z naturalnych materiałów – bawełny lub lnu. Mogą je zdobić kwiaty, owoce, inne motywy roślinne, ważne, aby kolory i stylistyka wzoru pozostała ciepła i tworzyła atmosferę przytulności. Na Krzesło do jadalni można położyć pasującą do pozostałych dodatków poduszkę, ale krzesła z obiciem, nawet dopasowanym, nie do końca wpasowałyby się stylistycznie.