Każdy miłośnik jazdy na rowerze wie, że pojazd ten nie powinien być przechowywany na balkonie czy w piwnicy. W tym pierwszym miejscu niszczeje on bowiem pod wpływem warunków atmosferycznych, a w drugim – jest narażony na kradzież. Warto więc dowiedzieć się, jak przechowywać rower nawet w bardzo niewielkim mieszkaniu.
Na ścianie lub na suficie
Świetną alternatywą dla przechowywania dwukołowca w piwnicy lub na balkonie jest zawieszenie go na ścianie lub na suficie w mieszkaniu. Do tego celu potrzebny nam jest jedynie wieszak na rowery, który możemy przykręcić w dowolnym miejscu. Wieszak ten umożliwia bowiem zawieszenie roweru w dowolnej pozycji – tak, by zajmował on możliwie jak najmniej miejsca i by był on łatwy do zdejmowania i ponownego zawieszania.
W sklepach znajdziemy różne typy wieszaków na rowery, dzięki czemu z łatwością dobierzemy model, który pozwoli wygodnie przechowywać w domu pojazd przez nas posiadany. Wieszaki na rower pozwalają bowiem mocować je na ścianie bądź na suficie zarówno za koło, jak i za ramę, bądź za siodełko. Ponadto możemy zadecydować, czy rower ma być oparty tylko w jednym punkcie, czy też na dwóch (np. wieszak na jedno koło lub wieszak na dwa koła).
Praktyczne i eleganckie
Warto podkreślić, że wieszak na rowery może pełnić nie tylko praktyczną funkcję, ale także być ozdobą w danym pomieszczeniu. Rower zamocowany na ścianie może bowiem stać się eleganckim wyznacznikiem naszego hobby, pokazującym nasze zamiłowanie do ekologii i zdrowego trybu życia. Ponadto z powodzeniem zastąpi on inne ozdoby ścienne, które zwykle pojawiają się w naszych mieszkaniach, nadając naszemu lokum indywidualnego charakteru.
Co więcej, gdy większa liczba domowników należy do grona zapalonych cyklistów, możliwe jest zamontowanie wieszaka na kilka rowerów. Mocowanie to prezentuje się bardzo oryginalnie i może podkreślić naszą rodzinność – zwłaszcza, gdy na ścianie znajdą swoje miejsce duże rowery rodziców i małe rowerki ich pociech.
Dla dobra roweru
Zamontowanie wieszaka na rower może również sprawić, że zaczniemy odczuwać większą potrzebę czyszczenia i konserwacji swojego pojazdu. Z jednej strony może wydawać się to wadą, gdyż będziemy musieli poświęcić więcej czasu na dbanie o swój dwukołowiec, jednak z drugiej strony okaże się, że odpowiednio pielęgnowany rower posłuży nam znacznie dłużej. Nie będzie on również podatny na awarie, np. z powodu zanieczyszczenia łańcucha czy złego nasmarowania części ruchomych. Przechowywanie roweru w domu skłoni nas bowiem do jego częstszego czyszczenia z błota, wody czy kurzu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Calus P