Urządzenia z wbudowaną funkcją Smart TV stają się standardem, jeśli chodzi o dostęp do danych multimedialnych online i nie tylko. Niektóre firmy poszły o krok dalej (np. Smart Hub), ale idea ewolucji podobnych systemów jest wciąż taka sama. Chodzi oczywiście o stworzenie wewnętrznego centrum sterowania multimediami, najlepiej dostępnego z poziomu TV.
Efektywna konfiguracja ręczna
W urządzeniach typu smart hub konfiguracja odbywa się najczęściej na kilku płaszczyznach.
Konfigurację urządzeń typu Smart Hub należy rozpocząć najczęściej od… połączenia z Internetem. Proces ten nie zawsze przebiega sprawnie, dlatego większość producentów optuje za podłączeniem zwykłego kabla sieciowego (Ethernet). Po podłączeniu do sieci, zarządzanie mediami w końcu jest możliwe. Problem w tym, że na samym początku ma ono charakter czysto przypadkowy, zwłaszcza jeśli chodzi o przedstawienie ulubionych treści. Większość tego typu urządzeń „uczy się” użytkownika, nie zwracając początkowo uwagi na to, że niektóre treści mogą być wyświetlone przypadkowo.
Interfejs – główna bolączka programistów
Efektywne zarządzanie mediami nie byłoby możliwe, gdyby nie rozbudowany interfejs.
Interfejs jest niezbędny w procesie zarządzania danymi multimedialnymi. Oczywiście istnieje możliwość jego ręcznej konfiguracji. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, można też personalizować swój ekran powitalny (tapeta, układ aplikacji). Możliwe jest też połączenie się z kontami w mediach społecznościowych, dzięki czemu udostępniane dane są przedstawiany w sposób trafniejszy.
Zarządzanie systemem
W systemie Smart Hub konfiguracja dotyczy również kwestii związanych z sterowaniem oprogramowaniem.
Umiejętne sterowanie platformami Smart Hub ma charakter wielopłaszczyznowy. Może się ono odbywać zarówno za pomocą zwykłego pilota, myszki, klawiatury, albo też głosu i różnych gestów. W dwóch ostatnich przypadkach konfiguracja Smart Hub nie ogranicza się wyłącznie do wyuczenia słów lub gestów, ale przede wszystkim do ich personalizacji i kalibracji. Prawdę mówiąc, nawet mimo tego sterowanie takim systemem nie zawsze jest łatwe, choć z każdą nową aktualizacją sprzętową jest ono łatwiejsze.
Podsumowanie
W nowoczesnym zarządzaniu mediami z poziomu jednej platformy sprzętowej, bardzo ważna jest jej odpowiednia konfiguracja. Wbrew pozorom, nie zawsze jest to rozwiązanie proste, łatwe i przyjemne.