Skip to content Skip to footer

Nowoczesny loft czy może mały domek poza miastem?

Wybór właściwego lokum, nigdy nie jest prostą sprawą. Zawsze znajdą się jakieś plusy i minusy przemawiające na korzyść lub niekorzyść konkretnego rozwiązania. Jak więc wybrać dobrze i nie stracić przy tym głowy?

Marzenia kontra rzeczywistość

Bez względu na to, czy marzymy o pięknym nowoczesnym i „inteligentnym” budynku, usytuowanym w centrum wielkiej metropolii, czy też np. niewielkim gotowym tanim domu na wzór amerykańskich „tiny houses”, musimy sobie odpowiedzieć na szereg pytań, zanim przystąpimy do realizacji naszych marzeń – czy nas na to stać, jak będzie wyglądał nasz dojazd do pracy, co jeśli powiększy się nam rodzina itp.?

To od tych odpowiedzi będzie w dużej mierze zależeć, czy zdecydujemy się na nasz mały gotowy tani domek (np. w systemie kanadyjskim) gdzieś poza miastem czy może na coś nieco większego w centrum (np. loft, apartament). Oczywiście, im więcej pytań sobie postawimy, tym lepiej.

Idź ze sobą na kompromis

Odpowiedzi, jakich sobie udzielimy, nigdy nie będą proste i jednoznaczne. Być może będziemy musieli nadać naszym potrzebom i chciejstwom priorytety (np. cena, dojazd do centrum, odległość od szkół i przedszkoli itp.)

Wówczas może się okazać, że na przykład niewielkich rozmiarów gotowe tanie domy w postaci segmentowców mogą być dobrym kompromisem między marzeniem o posiadaniu własnego domu, a tym o zamieszkaniu w ścisłym centrum miasta. Z kolei niewielkich rozmiarów mieszkanie w centrum może okazać się lepszym rozwiązaniem, niż np. gotowe tanie domy, wybudowane przez dewelopera pod miastem (chociaż ich cena może być bardzo zbliżona).

Każdy wybór jest dobry

To, o czym warto pamiętać, to fakt, że bez względu na to, jaką decyzję podejmiemy, będzie ona nasza. Dlatego przed kupnem wymarzonego m-ileś (albo np. urokliwego gotowego taniego domu pod miastem), warto dać sobie trochę czasu na to, by dobrze przyjrzeć się własnym potrzebom i je właściwie zdefiniować.

Dzięki temu, być może uda nam się uniknąć, wielu (zawsze trochę zresztą uciążliwych i dezorganizujących życie) przeprowadzek. Jeśli więc np. potrzeba mieszkania poza miastem jest w nas bardzo silna i jesteśmy w stanie przezwyciężyć mogące pojawiać się związane z tym trudności (daleko do pracy, sklepu czy np. lekarza), to powinniśmy swoje oczy zwrócić (w zależności od zasobności portfela) w kierunku podmiejskich domów (np. gotowych tanich domów, jeśli dodatkowo zależy nam na czasie i chcemy tam zamieszkać jak najprędzej).

Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER