Skip to content Skip to footer

Rodzaje i zastosowanie baterii

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że baterie na codzień są obecne w życiu zdecydowanej większości ludzi. Nie wszyscy znają jednak możliwości i rodzaje wspomnianych produktów. Jakie można wyróżnić ogniwa do baterii?

Jak wygląda zasada działania baterii?

Warto wiedzieć, że omawiane produkty zaliczane są do elektrochemicznych źródeł zasilania. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że energia będzie powstawała w wyniku zachodzących reakcji chemicznych.

Godny uwagi jest fakt, że praktycznie każda bateria zbudowana jest z jednego lub większej liczby ogniw. W ten sposób możliwe jest otrzymanie potrzebnego napięcia zasilania. Zdecydowanie najczęściej stosowane są pierwotne Ogniwa do baterii.

Baterie alkaiczne i cynkowo-węglowe

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej znane większości ludzi są baterie alkaiczne. Warto zaznaczyć, że ich znamionowe napięcie wynosi 1,5 V. Stosowane są przede wszystkim w odtwarzaczach mp3, aparatach fotograficznych, latarkach czy golarkach.

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów tego rodzaju baterii należy zaliczyć dużą żywotność i pojemność. Warto zaznaczyć, że czas ich przechowywania wynosi od 5 do 7 lat. Ponadto stosunkowo rzadko dochodzi w nich do wylania elektrolitu.

Baterie srebrowe i litowo-manganowe

Należy mieć świadomość, że baterie srebrowe bardzo często nazywane są także srebrowo-cynkowymi lub tlenkowo-srebrowymi. Warto wiedzieć, że cechuje je głównie bardzo stabilne napięcie wyjściowe. Trzeba zaznaczyć, że po rozładowaniu stosunkowo szybko spada. Jest to ogromna zaleta tych baterii.

Doskonale zdają one egzamin w urządzeniach, które będą wymagały stałego napięcia. Godny uwagi jest fakt, że baterie srebrowe znajdują zastosowanie w termometrach, kamerach i zegarach. Ponadto po upływie 5 lat mogą przeciekać. Będą tym samym bardzo niebezpieczne dla środowiska. Z kolei baterie litowo-manganowe cechują się stosunkowo dużą gęstością energii. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mają jej aż trzy razy więcej od baterii alkaicznych tej samej wielkości.