Skip to content Skip to footer

Zalety piły taśmowej

W każdym warsztacie powinny znaleźć się urządzenia, które ułatwiają codzienną pracę. Dobrym przykładem jest piła taśmowa, czyli niezwykle funkcjonalne i uniwersalne narzędzie, które może być wykorzystane w wielu sytuacjach.

Czym jest piła taśmowa?

Jej głównym przeznaczeniem jest oczywiście obróbka materiałów twardych, ale odpowiednio precyzyjne cięcie umożliwia wykonanie także elementów zdobniczych. Zanim wybierzesz się do specjalistycznego sklepu, dokładnie zastanów się do czego piła taśmowa będzie potrzebna.

Obróbka materiałów

Warto zwrócić uwagę na fakt, że modele znacznie się od siebie różnią. Z tego powodu coś, co jest dobre do jednego materiału nie sprawdzi się w przypadku innego. Oczywiście przecięcie metalu piłą od drewna jest możliwe, ale zużywa się w ten sposób więcej energii i czasu. Warto dodać, że oprócz metali i drewna, można też obrabiać tworzywo sztuczne. Wymaga to jednak większej precyzji, dlatego powinna to robić osoba doświadczona, ponieważ bardzo łatwo jest uszkodzić element wykonany z tworzywa sztucznego. Wstępne oszacowanie elementów, do jakich potrzebna będzie piła jest bardzo pomocne. Warto również przemyśleć, czy będzie używana regularnie, czy też może sporadycznie.

Ważne parametry piły taśmowej

Na uwagę zasługuje fakt, że niektóre firmy oferują wynajem piły taśmowej. Dzięki temu można wynająć urządzenie nawet na jeden dzień, wykonać wszystkie niezbędne prace, a później narzędzie zwrócić. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, których budżet jest ograniczony i nie mogą sobie pozwolić na zakup nowej piły taśmowej. Nie można też zapominać o najważniejszym elemencie piły, czyli taśmie. Według ekspertów zdecydowanie lepiej jest kupić tańszą piłę i drogą taśmę niż na odwrót. Jest to spowodowane tym, że tanie taśmy bardzo szybko się psują i już po kilku użyciach może się okazać, że niezbędna będzie wymiana. Dlatego taśma powinna pochodzić od sprawdzonego producenta i ma być wyprodukowana z materiałów najwyższej jakości. Wtedy można mieć pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutów i nie pojawią się żadne nieprzewidziane problemy. Ważnym parametrem jest oczywiście moc piły, dzięki której można obrabiać materiały nawet o bardzo dużej twardości, takie jak metal lub drewno. Opisany parametr ma również wpływ na żywotność urządzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.