Skip to content Skip to footer

Jak lutować przy pomocy pasty lutowniczej?

Lutowanie z wykorzystaniem klasycznej cyny to coś, z czym spotkało się wiele osób. Cyna jest w postaci cieńszego lub grubszego drutu. Aby nią lutować, przykłada się końcówkę cynowego druta do miejsca lutowania i rozgrzewa lutownicą. Jak lutuje się za pomocą pasty lutowniczej? O wiele łatwiej. Pasta lutownicza to lutowanie bez problemów.

Lutowanie cyną nie zawsze jest proste

Każdy, kto próbował lutować drobne elementy za pomocą cyny, wie doskonale, że nie jest to łatwe. Rozgrzana cyna potrafi spłynąć na miejsce lutowania w niekontrolowany sposób. Często spływa jej za dużo, przez co zlutowane zostają nie tylko te elementy, które chcemy zlutować, ale i sąsiednie. Lutowanie cyną jest szczególnie trudne, gdy lutowane elementy są bardzo małe. Istnieje spore ryzyko zlutowania ich w nieprawidłowy sposób. Jeśli nie chcemy ryzykować, warto kupić pastę lutowniczą. Pasta lutownicza to dużo łatwiejsze lutowanie.

Nakładanie pasty lutowniczej

Pasta lutownicza jest banalnie prosta w nakładaniu. Można ją nakładać na przykład pędzelkiem lub szpachelką. Nawet patyczkiem. Dużym plusem jest to, że zimną pastę lutowniczą można bez problemu rozprowadzić po miejscu, w którym chcemy lutować. W razie konieczności też można zetrzeć niepotrzebną część pasty by nie zlutować tego, co nie powinno być zlutowane. Warto też pamiętać, by pasty lutowniczej nie nakładać zbyt dużo. Podgrzana rozleje się na większej powierzchni. Jeśli będzie jej zbyt dużo, w najlepszym przypadku miejsce lutowania będzie wyglądać mało estetycznie.

Podgrzewanie pasty lutowniczej

Aby lutować przy pomocy pasty lutowniczej, trzeba oczywiście ją podgrzać, by połączyła lutowane miejsca. Do tego celu można wykorzystać klasyczną lutownicę i podgrzać pastę, dotykając ją gorącym grotem lutownicy. W niektórych przypadkach wskazane jest użycie lutownicy na gorące powietrze. Taką jednak nie należy lutować drobnych elektronicznych elementów, wysoka temperatura powietrza wypływającego z lutownicy, może bowiem zniszczyć delikatną elektronikę.

Po zlutowaniu określonego miejsca, należy rzecz jasna sprawdzić miejsce połączenia. Jeśli praca nie została wykonana nieodpowiednio, można oczywiście dokonać poprawek. W zależności od sytuacji można albo odlutować dany element, ponownie nałożyć pastę i podgrzać, lub też po prostu na zlutowane miejsce nałożyć dodatkową warstwę pasty i podgrzać, by połączenie było mocniejsze i grubsze.

Pasta lutownicza dostępny jest w ofercieElektronika.mcc.pl.