Skip to content Skip to footer

Ciekawe rozwiązania dla open space

Biura typu open space cieszą się popularnością niezmiennie od blisko trzech dekad, przy czym zwolennikami takiego modelu organizacji przestrzeni pracy są najczęściej pracodawcy. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, producent mebli bejot oferuje systemy ułatwiające pracę w otwartej przestrzeni.

Zalety i wady open space

Do niewątpliwych zalet open space należy możliwość łatwego łączenia pojedynczych stanowisk pracy w większe zespoły oraz lepszą elastyczność, kiedy wymagane są korekty lub zmiany w poszczególnych zespołach. Open space ułatwia integrację pracowników, wpływa pozytywnie na budowanie relacji w zespole oraz ułatwia przepływ dokumentów. Koszt urządzenia biura open space w porównaniu z tradycyjnym biurem dla tej samej liczby osób wykonujących te same zadania jest blisko 20% niższy, co z pewnością jest również ważkim argumentem dla pracodawcy.Wśród najczęściej wymienianych wad open space pojawia się hałas, który wpływa ujemnie na koncentrację pracowników a tym samym na ich wydajność. Z punktu widzenia pracownika minusem takiej organizacji przestrzeni jest również powodujący dyskomfort brak prywatności oraz ciągły nadzór zwierzchnika. Okazuje się również, że open space sprzyja rozwojowi wirusów – liczba zachorowań na infekcje wirusowe jest o 20% wyższa niż w przypadku tradycyjnych biur.

Historia open space

Pomysł stworzenia przestrzeni typu open space zrodził się z zapotrzebowania na miejsca do pracy dla zwiększonej liczby pracowników administracyjnych podczas rewolucji przemysłowej u schyłku XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Dotychczasowe biura okazały się niewystarczające, zaczęto usuwać możliwe ścianki działowe, żeby w uzyskanej w ten sposób wolnej przestrzeni wstawiać biurka dla kolejnych pracowników. W Polsce pierwsze biura open space pojawiły się w latach 90 i ich popularność nie gaśnie.

Meble biurowe bejot – systemy akustyczne

Ergonomia, zdrowie pracownika i funkcjonalność mebli biurowych to nie tylko anatomiczne fotele do biura. Producent mebli bejot ma w swojej ofercie systemy akustyczne wykonane z – od wyciszających pomieszczenie paneli sufitowych i ściennych, poprzez wolnostojące ekrany, słupy, budki telefoniczne czy przypominające plażowe kosze kanapy aż do całych quasi pokojów izolowanych akustycznie nazywanych przez producenta Treehouse.

Meble biurowe bejot dbają więc nie tylko o zdrowy kręgosłup pracownika (fotele do biura z systemem VMS Orthopedic), ale również o jego słuch, dobre samopoczucie i wydajność a pracodawca, który jest zainteresowany efektywnością pracy w open space, z pewnością odnajdzie tu rozwiązanie możliwe do zastosowania w jego przypadku.