W obecnych czasach, także w Polsce, coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego budownictwa. Popularność wśród pewnej części mieszkańców zyskuje chociażby budowa domów energooszczędnych. W niniejszym tekście przyjrzymy się, ile wynosi koszt stawiania takich obiektów i co najbardziej ma na niego wpływ.
Definicja domu energooszczędnego
Jeśli chodzi o Domy energooszczędne koszt budowy takich konstrukcji są znacznie wyższe niż w przypadku klasycznych obiektów. Zanim jednak dokładnie wyjaśnimy, jak one wyglądają, to na początek podamy definicję owego domu. Otóż nie jest ona jednoznaczna, ale ogólnie przyjmuje się, że z taka budowla musi charakteryzować się właściwościami, dzięki którymi można zminimalizować ilość energii cieplnej, zużywaną do ogrzewania (wynosi ona 70 kWh/m2 w skali całego roku, a nie ponad 100 jak kWh/m2). Stąd właśnie potrzebne są odpowiednie, nowoczesne i drogie technologie
Dom energooszczędny koszt budowy
Już w trakcie tworzenia projektu takiej konstrukcji można oszacować początkowe koszty. Ich wielkość będzie zależeć między innymi od kształtu oraz zastosowanych materiałów. Najczęściej ludzie decydują się na prostokątny budynek parterowy, mający dwuspadowy dach i małą powierzchnię. Najważniejsze, aby spełniał on różne wymogi i normy (musi być przede wszystkim odpowiednio ocieplony). Jesteście ciekawi, ile trzeba zapłacić za poszczególne elementy takiej konstrukcji?
Tylko na same fundamenty należy wydać prawie 20 tys. zł, a to dopiero wstęp do całości. Do tego dochodzą ściany nośne i działowe kosztujące łącznie niemal 40 tysięcy złotych. Nie zapominajmy także o stropach i zadaszeniu oraz drzwiach, okna oraz parapetach. Największa cena, co nie powinni dziwić, dotyczy jednak izolacji. Wynosi ona aż 55 tys. zł! Po zsumowaniu tych liczb okaże się, że wybierając dom energooszczędny koszt budowy zamknie się w kwocie bliskiej 200 tysięcy złotych (o 23% więcej niż w przypadku tradycyjnej budowli).
Domy energooszczędne – podsumowanie
Ktoś może więc powiedzieć, że skoro budowa domów energooszczędnych wiążę się z tak potężnymi sumami, to nie warto jej nawet rozpoczynać. Inni z kolei stwierdzą, że jest to inwestycja opłacalna, tym bardziej że można otrzymać dość dużą dotację z odpowiednich funduszy na domy energooszczędne Koszt budowy stanie się wtedy niższy.
Co więcej, są pewne zalety, które przemawiają na korzyść takich domów. Mowa o generowaniu prawie 5 razy mniej strat energii. A to z kolei wpływa na wydajną eksploatację w ciągu najbliższych lat i spore oszczędności. Liczy się również ogromny komfort związany z zamieszkaniem w tego typu obiekcie.