Domy pasywne są od kilku lat coraz bardziej popularne wśród inwestorów. Osobom, chcącym wybudować swój wymarzony dom zależy na tym, by po wprowadzeniu się generować jak najmniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Stąd właśnie taka popularność domów pasywnych.
Jeśli chciałbyś obejrzeć Dom pasywny projekt jest dostępny na stronach internetowych, wraz z wszelkimi informacjami o przewidywanych kosztach budowy.
Dom pasywny – czym się charakteryzuje?
Domy pasywne charakteryzują się zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań pozwalających uzyskać bardzo dobrą izolacyjność i niskie zapotrzebowanie na energię. Często domy pasywne są nazywane domami ekologicznymi, bo praktycznie są samowystarczalne. Aby uzyskać tak niski współczynnik zapotrzebowania na energię w domach pasywnych stosuje się aż 30 cm warstwy termoizolacyjnej. W porównaniu z technologią budowy domu na standardowych warunkach, jest to dwa razy większa warstwa. Dom pasywny to dom prosty, o bryle bez dodatkowych udziwnień, takich jak balkony, lukarny czy wykusze. Są to elementy zwiększające zapotrzebowanie na energię, dlatego w domach pasywnych całkowicie się z nich rezygnuje.
Dom pasywny – jakie okna?
Temat okien przy budowie domu pasywnego jest równie ważnym, co warstwa termoizolacyjna. Stolarka okienna domów pasywnych to okna o podwyższonych parametrach technicznych, by idealnie utrzymywały ciepło wewnątrz budynku. Okna mają specjalną ramę, są trzyszybowe i muszą być specjalnie montowane. Niestety ma to wpływ na wysoką cenę zakupu i montażu takich okien.
Domy pasywne – test szczelności
Dla budynków już wybudowanych możliwe jest sprawdzenie, czy dany dom spełnia wymagania domu pasywnego. Aby to sprawdzić należy wykonać test szczelności. Wyniki informują nas o tym, czy parametry szczelności budynku mieszczą się w granicach przewidzianych dla domów pasywnych. Test ten najczęściej jest wykonywany po zakończonej budowie domu. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, wystawiany jest certyfikat szczelności budynku. Jeśli natomiast wynik będzie negatywny, należy wprowadzić odpowiednie poprawki, by uszczelnić wszystkie miejsca powodujące uciekanie ciepła.