Skip to content Skip to footer

Jakie wybrać drzwi przesuwne zewnętrzne?

Oryginalne drzwi przesuwne zewnętrzne to nie tylko nowoczesny wygląd i bardzo duża wygoda. W wielu domach jest to także na zaoszczędzenie sporej przestrzeni, która jest bardzo cenna zwłaszcza w małych mieszkaniach. W sytuacji, gdy nie można skorzystać z tradycyjnych drzwi rozwieranych, warto jak najszybciej sprawdzić co mają do zaoferowania drzwi przesuwne.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę

W dzisiejszych czasach większość osób inwestuje w drzwi przesuwne zewnętrzne, które są chowane w ścianę. Aby skorzystać z tego typu rozwiązania niezbędne jest oczywiście wykucie stosownej wnęki w murze, w którą będzie można wjeżdżać drzwiami. Największą zaletą tego rozwiązania są walory estetyczne oraz to, że można zaoszczędzić sporo przestrzeni. Największą wadą są z kolei dość wysokie koszty wykonania.

Drugim rozwiązaniem jest zbudowanie przy ścianie specjalnej ścianki z płyty K-G, która tworzyć będzie wnękę dla drzwi przesuwnych zewnętrznych. Część przestrzeni trzeba oczywiście poświęcić na zabudowę, ale w dalszym ciągu można zaoszczędzić sporo cennego miejsca.

Drzwi przesuwne naścienne

W Polsce coraz większą popularność zdobywają również drzwi przesuwne naścienne, które są zdecydowanie łatwiejsze w adaptacji niż powyżej opisane drzwi przesuwne chowane w ścianie. Ich największą zaletą jest to, że można je błyskawicznie zamontować samodzielnie, dlatego też można sporo zaoszczędzić. Naścienne drzwi przesuwne zewnętrzne nie wymagają oczywiście prowadzenia prac murarskich.

Drzwi przesuwne naścienne jak powszechnie wiadomo nie chowają się w specjalnej wnęce, ale są nasuwane bezpośrednio na ścianę. Taki mechanizm wymaga tego, aby w polu ich działania znajdowała się wolna przestrzeń.

Jednostronne i dwustronne drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne zewnętrzne mogą być zamykane na dwa różne sposoby. Producenci stolarki drzwiowej mają w swojej ofercie sprzedażowej modele jednostronne i dwustronne. Osoby, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa drzwi dwustronnych potrzebują dodatkowego miejsca na schowanie skrzydeł po obu stronach otworu drzwiowego.

Przesuwne drzwi jednostronne są najlepszym wyborem, gdy do wykorzystania jest jedynie jedna strona. Nowością na rynku są drzwi jednostronne dwuskrzydłowe, które rozsuwane są teleskopowo. W tym konkretnym przypadku niezbędne jest zamontowanie specjalnej szyny dwutorowej, która jest znacznie szersza od szyny jednotorowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm