Skip to content Skip to footer

Nowoczesne nawadnianie trawników

Systematyczne nawadnianie sprawia, że rośliny lepiej rosną, są zdrowsze i bardziej odporne na choroby. Dobrze nawodniony trawnik pięknie się prezentuje niezależnie od pory roku. Takie efekty można osiągnąć między innymi dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów nawadniania ogrodów.

Idealne podlewanie całego ogrodu

Susza jest wrogiem roślin, sprawia, że nie mogą rosnąć, stają się słabe i bardziej podatne na choroby. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne nawadnianie trawników również nie jest korzystne i nie wpłynie pozytywnie na kondycję trawy. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie optymalnej ilości wody. Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów to rozwiązanie, które pozwala na zapewnienie właściwej wilgotności gleby niezależnie od warunków atmosferycznych. Wynika to z faktu, że takie zraszacze wyposażone są w czujniki opadów oraz temperatury. Dzięki informacjom zbieranym przez czujniki system może dobierać częstotliwość nawadniania trawnika. Z jednej strony dzięki nowoczesnemu nawadnianiu trawników rośliny mają zapewnione idealne warunki, z drugiej zmniejsza się zużycie wody. Ponieważ system działa automatycznie, podlewanie nie wymaga żadnych nakładów pracy.

Instalowanie systemu nawadniania w ogrodzie

Systemy nawadniania ogrodów wymagają odpowiedniej instalacji. Wszystkie elementy doprowadzające wodę do zraszaczy prowadzone są pod ziemią, dzięki czemu są niewidoczne. System można zamontować w każdym ogrodzie, niezależnie od jego kształtu i wielkości. Najlepszym ułożyć instalację i zamontować zraszacze już na etapie zakładania ogrodu. W ten sposób można wykonać wszystkie prace, w tym również wykopy pod rury, bez naruszania roślin. System nawadniania trawników trudniej zamontować pod trawą i nasadzeniami, jednak jest to możliwe. Niezbędne rowki są wąskie, więc nie doprowadzą do dużych zniszczeń i da się je łatwo ukryć pod darnią.

Automatyczne nawadnianie trawników – czy warto?

Zainstalowanie automatycznego sytemu nawadniania jest rozwiązaniem dla osób, które chcą się cieszyć pięknym ogrodem, ale nie mają czasu na regularne podlewanie. Samodzielnie nawodnienie dużej posesji wymaga konkretnych nakładów czasu i jest dosyć męczące. Jednocześnie w trakcie podlewania zwykłym wężem ogrodowym nigdy nie można mieć pewności, czy wszystkie rośliny mają zapewnioną odpowiednią wilgotność gleby. Dzięki automatycznemu nawadnianiu można zaoszczędzić dużo czasu, a także zmniejszyć zużycie wody, co będzie miało korzystny wpływ na domowy budżet, a także na środowisko naturalne.

Tekst powstał dzięki pomocy specjalistów z Zielony Trawnik – systemy nawadniające trawę.