Skip to content Skip to footer

Włączniki czasowe – wygoda w domu

Jeszcze kilkanaście lat temu ciężko było sobie wyobrazić coś takiego, jak inteligentny dom. Wszelkie wizje tego typu pozostawały wyłącznie fantazją filmową, a pojawiające się na rynku poszczególne urządzenia i narzędzia pozwalające na wprowadzenie chociażby automatyzacji jednej czynności potrafiły przysporzyć o spory ból głowy przy pytaniu o ich cenę i konkretne kwoty. Jak dzisiaj wygląda jednak kwestia takiej automatyzacji? Czy ogólnodostępne włączniki czasowe oraz przełączniki czasowe mogą nam pomóc zbudować domowy system sterowania?

Łączniki elektryczne

Już na samym początku rozważań na temat automatyzacji w domu warto wyraźnie podkreślić, że stworzenie inteligentnego domu wymaga projektu od podstaw – już na etapie architektonicznym domu. Późniejsze przystosowanie danego budynku do pełnego systemu automatyzacji i komunikacji może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu.

Łączniki elektryczne – prostota i wygoda

Obecnie dostępne w sprzedaży włączniki czasowe pozwalają na stworzenie namiastki inteligentnego domu bez konieczności przerabiania jednocześnie całej instalacji, a z wykorzystaniem dotychczasowych rozwiązań elektrycznych. Wpływa to co prawda na zakres możliwych do osiągnięcia rezultatów, jednak jednocześnie nie stanowi specjalnego obciążenia dla domowego budżetu – najtańsze przełączniki czasowe można z powodzeniem nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Co prawda specjaliści od automatyzacji polecają w tym zakresie urządzenia droższe, to jednak wszystko zależy od naszych oczekiwań i zamierzonego efektu. Jeżeli wymagamy możliwości sterowania danym urządzeniem z poziomu własnego smartphone i sieci WiFi, to należy zadbać o to, aby dany łącznik elektryczny oferował taką możliwość. W większości jednak przypadku sterowanie włącznikami czasowymi realizowane jest za pomocą manualnych ustawień na każdym z włączników.

Jaki efekt można osiągnąć?

Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy tutaj od naszych indywidualnych oczekiwań. Wystarczy tylko wskazać, że dzięki przełącznikom czasowym takie funkcje jak chociażby ustawienie grzania ciepłej wody na chwilę przed powrotem z pracy, uruchomienia ekspresu do kawy przed poranną pobudką czy ustawienie sterowania oświetleniem zewnętrznym, nie stanowią żadnych problemów i są w zasięgu ręki każdego.

Podsumowując, ogólnodostępne włączniki czasowe z powodzeniem można wykorzystać do domowej automatyzacji.