Skip to content Skip to footer

Odpowiednia chemia do szamba – rozwiązanie wielu problemów

Problemy związane z użytkowaniem przydomowego szamba są często dosyć uciążliwe i dlatego warto rozważyć wprowadzenie do obsługi zbiorników oraz instalacji kanalizacyjnej preparatów, które zawiera chemia do szamb. W zależności od tego, jakiego rodzaju uciążliwości wymagają rozwiązania należy przejrzeć ofertę różnych substancji czynnych, jakie proponuje sklep z chemią użytkową.

Jakie problemy związane z użytkowaniem szamb mogą rozwiązać bakterie do szamba i inne preparaty?

Niewątpliwie jednym w bardziej uciążliwych cech szamba jest wydzielanie bardzo przykrego zapachu, który unosi się nad zbiornikiem szczególnie w letnie upalne dni. Aby temu zaradzić każdy sklep z chemią oferuje substancje czynne zawierające specjalne beztlenowe bakterie do szamba, neutralizujące w znacznym stopniu ten problem.

Czasami podczas eksploatacji instalacji kanalizacyjnej może pojawić się innego rodzaju zjawisko, które wymaga zastosowania aktywatora, a także środka rozpuszczającego tłuszcze. Jeśli takie nieczystości przeważają w odprowadzanych do szamba ściekach, uniwersalnie działająca chemia do szamb nie jest środkiem wystarczającym.

Zbiorniki przeznaczone do gromadzenia nieczystości używane przez długi okres czasu wymagają gruntownego oczyszczenia, także z czynnych kolonii bakterii beztlenowych. Aby dokładnie wyczyścić i zdezynfekować takie szambo trzeba użyć silnie działające środki chemiczne, a po ich biodegradacji od nowa zasiedlić zbiornik żywymi kulturami bakteryjnymi.

Jakie preparaty do czyszczenia szamb są dostępne w sprzedaży?

Kolonie bakterii beztlenowych są jednym z ważniejszych czynnych substancji służących do ekologicznej utylizacji nieczystości w zbiornikach, ale dostępne są także inne użyteczne substancje.

Środki udrażniające rury kanalizacyjne poprzez rozkład tłuszczu, który może znacznie ograniczać prawidłowe działanie instalacji są także często używane.

Enzymatyczne środki zawierające niewielkie ilości bakterii to następny środek do szamb, który jest stosowany do udrożniania instalacji odpływowej, a jednocześnie daje początek zasiedleniu kolonii bakteryjnych.

W przypadku, kiedy istnieje konieczność gruntownego wyczyszczenia szamba aplikuje się specjalny środek chemiczny przeznaczony do dezynfekcji i neutralizacji wszystkich zalegających na ścianach zbiornika osadów organicznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://sklepekozet.pl/