Sauna kojarzy nam się z czymś naprawdę ekstrawaganckim. Wydaje nam się, że trzeba mieć naprawdę wiele pieniędzy, aby pozwolić sobie na luksus posiadania sauny w domu. Tymczasem dzisiaj naprawdę nie potrzeba ogromnych funduszy, aby móc sobie na to pozwolić. Jakie są rodzaje sauny w domu, które mogą być spokojnie wybudowane w domu?
Sauna fińska
Przede wszystkim może to być oczywiście klasyczna sauna fińska. Czym się ona charakteryzuje? Jest to sauna sucha, a zatem wilgotność powietrza jest tu niska. Temperatura jest natomiast bardzo wysoka- ponad 85 stopni.
Taka sauna przeznaczona jest szczególnie dla osób z problemami z układem mięśniowym oraz z astmą oskrzelową. Jak z niej korzystać? Najbardziej zalecane są krótkie- od 15 do 30 minut- pobyty kilka razy w tygodniu.
Sauna infrared
Najczęściej wybierana sauna do domu to zdecydowanie sauna na podczerwień. Jej cechą charakterystyczną jest to, że panuje w niej średnio wysoka temperatura- około 60 stopni- oraz większa wilgotność niż w saunie fińskiej, lecz zdecydowanie mniejsza niż w parowej.
Te właściwości powodują, że można z niej korzystać nawet codziennie i to aż 30 minut. Ponadto regularny pobyt w tej saunie znacznie poprawia metabolizm, spalanie zbędnych kalorii, wygląd skóry i rozluźnienie mięśni.
Sauna parowa
W tym typie sauny chodzi o to, aby zachować stale bardzo wysoką wartość wilgotności powietrza. Temperatura zaś jest średnio wysoka, lecz wysoka wilgotność sprawia, że wydaje się wyższa niż w rzeczywistości.
Sauna parowa posiada jednak pewne ograniczenia o których warto pamiętać. Przede wszystkim – można w niej spędzać jedynie około 15 minut kilka razy w tygodniu. Ponadto nie jest zalecana dla osób z problemami krążeniowymi.
Sauna do domu- zalety
Można by w tym momencie zadać jedno zasadnicze pytanie- czy naprawdę jest sens posiadania sauny w domu? Zdecydowanie tak! Dlaczego? Przede wszystkim regularne pobyty w takiej saunie poprawiają naszą odporność- a to dzisiaj w dobie smogu, wirusów jest naprawdę istotne. Ta zaleta w połączeniu z pomocą w ogólnym odprężeniu ciała na pewno przyda się każdemu z nas- nawet jeśli nie cierpimy na żadną inną chorobę.
To jednak nie wszystko. Sauna pomaga nam także w bólach mięśniowych czy kostno- stawowych, które prędzej czy później będzie miał przecież każdy z nas. Ponadto pomaga nam uporać się wieloma przewlekłymi chorobami takimi jak np. reumatoidalne zapalenie stawów. Pomocna jest również w problemach z układem oddechowym, a także niektórych kardiologicznych.
Artykuł powstał we współpracy z Megiw