Skip to content Skip to footer

Zalety sauny ogrodowej

Sauna to popularny element wyposażenia ogrodu nie tylko w krajach skandynawskich. Ze względu na swoje właściwości relaksacyjne oraz prozdrowotne sauny stają się coraz widoczniejszym elementem wyposażenia również polskich ogrodów. Dlaczego warto zdecydować się na tego rodzaju instalację? Jaki ma ona wpływ na nasze zdrowie?

Wpływ sauny na zdrowie

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że sesje w saunie mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. To, jak tego rodzaju sesje poprawiają stan naszego organizmu zostało wielokrotnie udowodnione przez badania naukowe. Współcześnie uznaje się, że regularnie wykorzystywana sauna zewnętrzna wpływa pozytywnie m.in. na:

– ogólne funkcje układu odpornościowego,
– stan cery,
– obniżenie poziomu bólu mięśni, kręgosłupa oraz stawów,
– obniżenie wagi.

Ponadto po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym można zastosować sesje w saunie jako element terapii wspomagającej w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Niemniej jednak należy pamiętać, iż w przypadku części schorzeń istnieją obiektywne przeciwwskazania dotyczące korzystania z sauny.

Różnorodne obiekty

Sauna zewnętrzna może przyjąć różnorodne formy, aczkolwiek wszystkie z nich można sprowadzić do dwóch podstawowych kategorii. Wszystkie z oferowanych przez producentów saun można podzielić na sauny w postaci mini domków oraz w kształcie beczki. Niemniej jednak wszystkie z nich spełniają swoje podstawowe funkcje.

Sauny w postaci mini domu często wyposażone są w dodatkowy zadaszony taras, który posłużyć może jako idealna przestrzeń do relaksu pomiędzy poszczególnymi sesjami. Tego rodzaju konstrukcje są również nieco bardziej pojemne, aniżeli odpowiedniki w kształcie beczki.

Odpowiedni piec

Każda sauna zewnętrzna musi być wyposażona w odpowiedni piec. Do wyboru mamy piece elektryczne oraz tradycyjne piece ogrzewane drewnem. Zarówno pierwsze, jak i drugie mogą posłużyć do ogrzania sauny suchej oraz sauny mokrej. Obecnie przede wszystkim ze względów praktycznych zaleca się kupno pieca elektrycznego.

W takim wypadku nie ma konieczności montażu dodatkowego komina oraz nie musimy martwić się o wcześniejsze rozgrzanie pieca przed rozpoczęciem sesji w saunie. Nie będziemy musieli się również martwić o wcześniejsze kupno oraz magazynowanie drewna.

Saunę zewnętrzną znajdziesz w ofercie Megiw.