Pomimo tego, że zbrojenia budowlane znajdziemy niemal na każdej budowie, to rzadko kiedy zastanawiamy się nad ich sensem stosowania. Czy w każdym miejscu, gdzie stosujemy beton, musimy zastosować odpowiednie zbrojenie budowlane? Jakie właściwości betonu ulegają zmianie poprzez zastosowanie zbrojenia budowlanego?
To nie wymysł ostatnich lat!
Zbrojenia budowlane nie są wcale wymysłem ostatnich lat, a stosowane są już od początków ubiegłego wieku. Już na samym początku historii betonu dostrzeżono nie tylko jego zalety, ale również wady, które starano się wyeliminować na wiele różnorodnych sposobów. O ile większość wad betonu można zmienić poprzez modyfikację składników użytych do jego produkcji, tak największą bolączką surowego betonu pozostaje jego niska wytrzymałość na rozciąganie.
Zbrojenia budowlane w betonie
Tym samym zbrojenia budowlane w betonie mają za zadanie zwiększyć wytrzymałość betonu na rozciąganie, a jednocześnie nie powodować uszczerbku na innych właściwościach betonu. Z czego wykonuje się jednak odpowiednie zbrojenia? Najczęściej wykorzystywane są do tego metalowe pręty, choć coraz częściej spotyka się również odpowiednie siatki, liny i kształtowniki – wszystko zależy od konkretnej konstrukcji, która ma powstać i przenoszonych naprężeń oraz sił.
Jak to wygląda w praktyce?
W praktyce kolejność wykonywania działań jest zupełnie odwrotna niż mogłoby się to wydawać – wynika to między innymi z gęstości niestężałego betonu. W pierwszej kolejności tworzy się odpowiednie miejsce, które ma zostać wypełnione betonem poprzez odpowiednie zabudowanie przestrzeni przy pomocy desek bądź specjalnych płyt, następnie umieszcza się całe zbrojenie budowlane, a dopiero w ostatniej kolejności zalewa całą konstrukcję betonem. Taka kolejność wykonywania prac daje nam możliwość skontrolowania rozmieszczenia zbrojenia, jak i wprowadzenia niezbędnych poprawek jeszcze przed finalnym zalaniem betonem. W momencie, gdy zalejemy konstrukcję betonem, znikają niemal wszystkie możliwości dokonania poprawek!
Ważne dla każdej budowy!
Podsumowując, zbrojenia budowlane są niezwykle ważne ze względów budowlanych – zwłaszcza w kontekście wykorzystania betonu i jego właściwości. Warto mieć na uwadze, że to właśnie te kawałki metalu zmieniają właściwości całego elementu konstrukcyjnego i ich brak może skutkować nie tylko osłabieniem całego budynku, ale również może być powodem jego zawalenia się w czasie użytkowania. Czy warto zatem ryzykować własnym zdrowiem i życiem dla wyłącznie pozornych oszczędności finansowych na etapie budowy?
Artykuł powstał we współpracy z Euro Mix Stal